Altrincham & South Manchester Bowling League

General:
Rules

Current season:
Summary
Division 1
Division 2
Division 3

ALTRINCHAM & SOUTH MANCHESTER BOWLING LEAGUE

Patron: Lord Bradley of Withington

SEASON 2019

President:

HARVEY LEIGH esq.

Deputy President:

PHILL WRENN esq.

Chairman:

KEN LOWTHIAN esq.

Deputy Chairman:

STEVEN RIDLEY esq.

Honorary League Secretary & Treasurer:

PHILL WRENN esq.

Honorary Fixture Secretary:

HARVEY LEIGH esq.

League Council:

Peter Kelsall,   Joe Bayley,  Andrew Nolan,  Dave Stott,  Stuart Holmes,  Keith Walden, 

Andy Long,  Iain Barrett

Life Members:

Noel Burrows,  Peter Kelsall,  Andrew Nolan,  Phill Wrenn,  Fred Hope,  Ken Lowthian

 

The Altrincham & South Manchester Bowling League has been in existence since 2001, when it merged with the old Altrincham Institutes League and the South Manchester Bowling League.

The League shall promote and organise Crown Green Bowls in compliance with the requirements of the British Crown Green Bowls Association.

At the end of the 2018 season, the League paid out close to £5000 prize money, in both team and individual events and also keeping a healthy balance in the accounts.

There are three divisions within the League and both male and female bowlers are allowed to play in teams comprising of 10 players a side. There is still scope for other teams to apply to join the league.

ANNUAL PRESENTATION EVENING 2019

FRIDAY 22nd NOVEMBER 2019

at

SALE CONSERVATIVE CLUB

DANE ROAD, SALE,

starting at 8.00pm.

PRESENTING 

VOCAL DU0

CELEBRATION DUO

Tickets £8.00 each from Secretary P.Wrenn, 0161 905 1700 or email phillwrenn322@gmail.com





 


 



KEARNS CUP & A.T. NOLAN TROPHY 2019

PETER KELSALL OPEN MERIT 2018

PRESIDENT'S TROPHY AWARD OF MERIT 2018

KEARNS CUP & A.T. NOLAN TROPHY 2019

KEARNS CUP & A.T. NOLAN TROPHY 2019

KEARNS CUP 1ST ROUND:      TUESDAY 7th MAY 2019

KEARNS CUP 2nd ROUND:      TUESDAY 28th MAY 2019

 A.T. NOLAN 1st ROUND:      TUESDAY 18thy JUNE 2019

A.T. NOLAN 2nd ROUND:      TUESDAY 9th JULY 2019

KEARNS & A.T. NOLAN 3rd ROUND:      TUESDAY 30th JULY 2019

KEARNS CUP & A.T. NOLAN SEMI FINALS:      TUESDAY 20th AUGUST 2019

KEARNS & NOLAN FINALS DAY:      SUNDAY 15th SEPTEMBER 2019

Teams to register a squad with a maximum of 20 players from their list of registered players.

Closing date for entries to League Secretary:      Thursday 30th APRIL 2019.

CUP SQUADS 2019

DIVISION 1

QUARRY BANK 'A' HANDICAP 2018, +5

Dave Baskerville,  Steve Baskerville,  Tony Evans,  Todd Evans,  Robin Grayson,  Steve Hazell,  Ainsley Johnson,  Peter Kelsall,  John Lawler,

Dave Leigh,  Andy Long,  Martin Ogiliev,  Peter Ogiliev,  Andy Pearson,  Norman Pover,  Harold Smith,  Dave Stott,  Chris Telford,  Ray Hickey, 

Steve Gavin.

QUARRY BANK 'B',  HANDICAP 2018, +15 

Sue Barratt,  Steve Booth,  Brian Clare,  Mike Culliney,  Kevin Foster,  John Gethins,  Anthony Hinds,  Tony Hinds,  Malc Kettle,  Andy McGuigan,

Kevin Murphy,  Graeme Nobbs,  Mike O'Kell,  Andy Raymond,  Dave Roberts,  John Ryder,  Ray Shallcross,  Geoff Telford,  Robin White

ASHTON C.C. ( 5 POINTS RETURNED ) HANDICAP 2018, -15

Ian Bardsley,  John Blezard,  Brian Eaton,  Chris Eaton,  Steve Foster,  Gareth Gwilliam,  Dean Hibbert,  Ian Hulston,  Alan Knott,  Dave Knott,

Keith Knowles,  Alex Kurucz,  Paul Leah,  John McDonnell,  Andy Murray,  Lee Schofield,  Neil Smith,  Mark Sutton,  Richard Wyatt.

BEECH HOUSE ( LOSING SEMI FINALIST 2018, 5 POINTS DEDUCTED ) HANDICAP 2018, +25

Craig Borlase,  Andy Bowyer,  Dermot Clarke,  Tony Clayton,   Steve Davies,  Stan Delaney,  Carl Dulson,  Barrie Holland,  Alan Honeyset,  Danny Horan, 

Bill Jordan,  Rob Jordan,  Wally Leigh,  John Rudkin,  Phill Rudkin,  Jimmy Slevin,  Anthony Westwood.

LLOYDS  ( 5 POINTS RETURNED ) HANDICAP 2018, -15

Chris Alderson,  Mark Bennett,  Jamie Bramley,  Nathan Brown,m  Steve Cook,  Mike Geraghty,  Billy Hibbert,  Richard Hindley,  Graham Law,

Tom Mainwaring,  Gary Minton,  Alan Mooney,  Andy Morrison,  Ben Phillips,  Dave Phillips,  Steve Ridley,  Pete Smith,  Graham Wells,  Amanda Ridley,

Ryan Sandham.

LINDEN HANDICAP 2018 +40 SECOND DIV MIXED TEAM. & PROMOTED.

Mike Streets,  Dave McCabe,  Paul Farrell,  Marc Nelson,  Mike Cronin,  Lew Palmer,  Steve Taylor,  John Entwistle,  Clive Maiden,  Barrie Marshall,

Andy Moran,  Mick Boden,  Dave Gastor,  Alan Johnston,  Paul Farrington,  Fred Brazendale,  Paul Conway,  John Lickley,  Eddie Knowles,  Keith Walden.

SALE EXCEL 'A' ( 5 POINTS RETURNED ) HANDICAP 2018 scr.

Tom Allison,  Mike Bacon,  Sean Chappell,  Grant Chappell Jnr,  Gary Grayson,  Mike Gresty,  Alan Murray,  Graham Jones,  Jeff Kelly,  Mike Nuttall,  

Dave Rogerson,  Don Walker,  Gary Walker,  Arthur West,  Phill Wrenn,  Dave Jenkinson,  Ron Clare,  Grant Chappell Snr,  

PICKERING LODGE 'A' HANDICAP 2018 +45 SECOND DIVISION TEAM.

Alan Ball,  Steve Blackshaw,  Mike Burbery,  Bill Hallam,  Stuart Holmes,  Gavin Kean,  William McClure,  Mike Merry,  Dave Price,  Alan Richardson,

Chris Taylor,  Roy Tobin,  Alan Walton,  Anne Burbery,  Geoff Priestley,  

OLD TRAFFORD HANDICAP 2018 +20

Dave Blakemore,  Eric Boon,  Brian Booth,  Derek Butler,  Chris Coombs,  Robert Cummings,  John Garnes,  Gordon Harrison, 

John Heywood,  Mark Kelly,  Elizabeth Lees,  Lindsay Mulrooney,  Ged Parkes,  Colin Taylor,  Karen Koksha,  Leo Yoksha,

John Hepplethwaite,  Tracy Howarth,  Jackie Low,  Kel Turner.

DIVISION 2

LMRCA HANDICAP 2018 +25 DIVISION 1 TEAM & RELEGATED

Iain Barrett,  Dave Booth,  Alan Buckley,  Brenda Buckley,  Dave Carruthers,  Bob Collins,  Colin Davies,  John Gillespie,  Roger Jones,  Sid McDermott,  Peter Merry,  Cynthia Nuttall,  Ken Rimmer,  Norman Salthouse,  Peter Taylor,  Ian Willson

ALBERT HANDICAP 2018, +30  DIVISION 1 TEAM &^ RELEGATED

Alex Mitchell,  Brian Cokayne,  Chas Ayres,  David Graham,  Liz Chapman,  Lynne Muscroft,  Martin Thornley,  Matt Atkinson,  Matthew Thompson,

Mike Jepson,  Neil Maddison,  Owen Ralph,  Peter Gibson,  Peter Miller,  Richard Mason,  Rob Mitchell,  Sean Gilroy,  Vic Crowe,  Tony Spiers,  Andy Burt.

ALT. BORO. ( WINNERS 2018, 15 POINTS DEDUCTED ) HANDICAP 2018, +60  DIVISION 3 TEAM & PROMOTED

Pete Baskerville,  Mark Battersby,  Sylvia Bradbury,  Andy Brown,  Brian Mills  John Carter,  Brian Coldrick,  Alan Cooper,  Sarah Cooper,  Maggie Dale,

Tony Dale,  Carol Gunter  Nigel Holmes,  Karen Lawler,  Harvey Leigh,  Andy McGuigan,  Kristian Nobbs,  John Raymond,  Andy Raymond,  Tom Woods

LEGH ARMS HANDICAP 2018, +40

Graham Bentley,  John Clarke,  Dave Collier,  Harry Cuthbert,  John Garner,  Brian Hall,  Steve Hampton,  Kevin Hanrahan,  John Hough,  Alan King,  

Michael King,  Terry King,  Mark Leckie,  John Lovesay,  Cameron Mateley,  Andrew Maycock,  Ged McLoughlin,  Paul Phillips,  Keith Royle,  Paul Wilson.

BUDENBERG HANDICAP 2018,  +35

Chris Allen,  Joan Allen,  Mike Barnett,  Andy Birtles,  John Clough,  Ruth Cooney,  John Fahy,  Pat Francey,  Derek Keefe,  Robert Kettle,  Stuart Kettle, Steve Newton

Harold Kuhn,  Barry Sherratt,  Kenny Kuhn,  Dave Parsons,  Sue Banfield.  Roger Francey,  Karl Chapman,  Kevin Legge

DAVYHULME SOCIAL (LOSING SEMI FINALIST 20128,  5 POINTS DEDUCTED ) HANDICAP 2018 +55

Barbara Allen,  Eric Allen,  Connie Brown,  Stephen Cooper,  Ron Goddard,  Mike Jones,  Steve Kilburn,  Howard Marchment, Brian Noblett, Steve Clarke

Sharon Quayle,  Ann Scott,  Alison Sleigh,  Christine Sleigh,  Tom Sullivan,  Howard Treslove,  John Wills,  Jack Murray,  Steve Hancock,  John Sleigh

SALE EXCEL 'B' HANDICAP 2018, +65, THIRD DIVISION TEAM AND PROMOTED

David Boardman,  Karen Chappell,  Joe Bayley,  Paul Conway,   Mark Foster,  Malcolm Garrick,  

 Claire Manning,  Helen Murray,  Marilyn Murray, Christine Renshaw,  David Renshaw,  Ian Wright.

WITHINGTON B.C.  HANDICAP 2018  +40

Billy Comerford,  Alan Brassington,  John Carr,  Clive Garlick,  Kevin Ellis,  Danny Griffin,  Mike Land,  John Shellabear,  Paul Reeves,  Glen Roberts,

Ken Silcock,  Colin Tindell,  Barry Turner,  Austin Whelan,  Richard Turner,  Alan Telfer,  Chris O'Boyle

 

DIVISION 3

HALE MOSS  HANDICAP 2018  +65

Adam Rodger,  Graham Rodger,  Alan Ratcliffe,  Brian Mairs,  David Mairs,  Ken Coombs,  Mike Dunning,  Ron Hornsey,  Phil Jones,  Tom Spencer,  

David Taylor,  Greg Holt,  Roy Harris,  Alan Pearson,  Steven Porter,  Judith Taylor,  Sue Woods,  Brenda Hornsey,  Nicky Yates,  

SALE CONS  HANDICAP 2018,  +85

Simon Edmondson,  Shaun Edmondson,  Duncan Smith,  Greg Staunton,  Don Jackson,  Margaret Rock,  George Baumber,  John McManus,  Geoff Hall,

Ken Appleby,  Tina Gleave,  Alan Hodcroft,  Rob Yeates,  David Bloor,  Marjorie Bloor,  Sue Smith.

MERSEY VALLEY  HANDICAP 2018  +55  DIVISION 2 TEAM & RELEGATED.

Ken Brenner,  Wayne Chappell,  Bob Crowder,  Steve Crowder,  Neil Delaney,  Paul Duddle,  Alistair Edge,  Kevin Edge,  Rob Grant,  Mike Heathcote,  

Darren McKinnon,  Eddie Morley,  Michael Nelson,  Colin Rothwell,  Ian Schora,  John Worrall,  Steve Worrall,  Rick Holland,  Les Hylton,  Matt Taylor,

DAVYHULME PARK ( RUNNERS UP 2018, 10 POINTS DEDUCTED )  HANDICAP 2018  +60  DIVISION 2 TEAM & RELEGATED

Dave Carter,  Andy Chadwick,  Gordon Craig,  Bill Crowder,  Bill Davys,  Geoff Knowles,  Albert Pontefract,  John Ridgeway,  Derek Stockdale,

Sylvia Stockdale,  Peter Thompson,  Ray Walmsley,  Rod West,  Dave Westley,  Bob Wheatland,  John Wilson,  Terrence Wilkliams,  Graham Roberton

PICKERING LODGE 'B'   HANDICAP 2018  +_85

John Barrett  Brian Botting,  Irvin Coombs,  Bill Butcher,  Bill Edisbury,  Roy Griffiths,  Adrian Hope,  Fred Humphrey,  Keith Hutchinson,  David Manson,

  Geoff Morton,  Ron Sowerbutts, John Walster,  Joy Wharton,  David White,  Richard Wilbraham,  David Wood

TIMPERLEY VILLAGE   HANDICAP 2018,  +70

Doreen Aldridge,  Ivan Aldridge,  Tony Cook,  Anthony Davies,  Mike Eccles,  Stan Evans,  Mike Harding,  Mike Kujawa,  Keith Leslie,  Daniel Lowe,

Roy Merritt,  Ken Pleasant,  Pauline Pleasant,  Andy Ramsden,  Darren Shawcross,  Jeff Rusz,  Andy Stockley,  Diane Wadsworth,  Steve Wadsworth.

TRINITY  HANDICAP 2018  +85

Barry Avison,  Sarah Avison,  Frances Beeley,  Keith Borton,  Chris Bosson,  Isabel Boyes,  Bob Davies,  Alf Edwards,  Margaret Edwards,  Andrea Gannon

Gordon Gaskin,  Margaret Gaskin,  Dave Holt,  Damian Horricks,  Debbie Horricks,  Kath Jackson,  Barry Rogerson,  Janet Sharples,  Alan Sheehan,

Ray Whitelegg.

BOWLING GREEN  HANDICAP 2018  +75

Ted Chapman,  Peter Bradshaw,  Brian Cox,  Nick Doherty,  Olive Donohue,  Richard Kirk,  Dave Langley,  Gaynor Leaff,  Peter O'Niell,  Ann Olbison,  

John Olbison,  Bill Parker,  Jim Peloe,  June Peloe,  Margaret Proctor,  Tony Proctor,  Keith Richardson,  Peter Williams.



(Wednesday 11 January 2017)

PETER KELSALL OPEN MERIT 2018

PETER KELSALL OPEN MERIT 2019

One day event

Sunday 28th July 2019,

start / strike out:  10.30am

Selected green:   Quarry Bank, Bowling Club,

Players must have played in at least 2 league matches to qualify to play in this competition.

DRESS CODE WILL APPLY IN THIS COMPETITION

Closing date for entries to League Secretary:  Sunday 21st July 2019

(Wednesday 11 January 2017)

PRESIDENT'S TROPHY AWARD OF MERIT 2018

PRESIDENTS TROPHY AWARD OF MERIT HANDICAP 2019

One day event, Sunday 22nd September 2019

Green selected:   Chorlton Bowling Green, Bowling Club

Start / strike out:   10.30am

Entry forms or player details to be sent to League Secretary:

Phill Wrenn @ phillwrenn322@gmail.com

as soon as last league match has been completed.

DRESS CODE WILL APPLY IN THIS COMPETITION


(Wednesday 11 January 2017)