Newton & District Bowling League

Leading Averages - Season 2018

Players are ranked by the number of games won, and if equal on their averages.This table lists the leading 15 players in each division (and players who are tied for the last place).

The column ‘P’ includes matches played and also matches where the player had a walkover (or the opponent was later ruled ineligible). Walkovers are credited as a win.

Go to:   Top   Division A   Division B   Division C   Division D

Name
Team
Div
P
W
L
Ave
Chris Cooke Alexandra Park SC
P
14
12
2
9.36
Stuart Hodson Golborne Sports
P
14
12
2
7.57
Tex Allen Eccleston A
P
14
12
2
7.36
Paul Clegg Golborne Sports
P
14
11
3
7.86
Ray Bevington Golborne Sports
P
14
11
3
5.14
Lee Stringfellow St Marys A
P
12
10
2
5.58
John Ashcroft St Marys A
P
12
10
2
4.67
Tony Monaghan Golborne Members A
P
13
10
3
4.23
Matt Gartside St Marys A
P
12
10
2
3.92
Michael Heaps Alexandra Park SC
P
13
10
3
2.23
Mark Webster Carr Mill A
P
15
10
5
1.80
Fred Anderton Garswood Hall
P
13
10
3
1.00
John Molloy Carr Mill A
P
13
9
4
5.92
John Durrands Culcheth Sports A
P
12
9
3
5.33
K Bowen Eccleston A
P
12
9
3
4.83
Harvey Birch Holts Arms A
P
12
9
3
3.67
Ken Sinclair Alexandra Park SC
P
12
9
3
3.67
Paul Winrow Alexandra Park SC
P
13
9
4
3.54
Anthony Gartside St Marys A
P
14
9
5
2.93
Mark Holden Unison A
P
13
9
4
2.92
Andrew Wilkinson Holts Arms A
P
15
9
6
2.07

Go to:   Top   Premier   Division B   Division C   Division D

Name
Team
Div
P
W
L
Ave
John Ryan Eccleston B
A
13
11
2
8.15
P Rennie Unison B
A
13
10
3
8.08
R Lawrenson Bold Bowling
A
12
10
2
7.50
D Nimmo Lady Margarets
A
12
10
2
5.33
Andrew Whalley Bispham Hall
A
12
10
2
4.92
Graham Glover Bispham Hall
A
13
10
3
3.85
Cyril McEgan Lane Ends A
A
14
10
4
3.00
John Lester Newton Cons A
A
11
9
2
6.27
Bob Angus Bispham Hall
A
13
9
4
5.69
Bryan Jones Holts Arms B
A
12
9
3
5.50
Derek Rogers Unison B
A
14
9
5
4.93
Derek Roylance Eccleston B
A
10
9
1
4.40
Sid Heath Bold Bowling
A
14
9
5
2.86
Tony Pilkington Lady Margarets
A
14
9
5
2.64
Ken Naylor Bold Bowling
A
14
9
5
1.86

Go to:   Top   Premier   Division A   Division C   Division D

Name
Team
Div
P
W
L
Ave
John Shaw Garswood Labour
B
13
12
1
6.77
Carl Smithers St Oswalds
B
13
11
2
4.46
Danny Eustace Clock Face Rec B
B
10
10
0
9.30
Neil Dolan Croft A
B
11
10
1
5.27
Terry Randall Ashton Rec
B
10
9
1
9.00
Derek Bradshaw Haydock Reading Rm
B
12
9
3
7.33
Jim Thomason Croft B
B
12
9
3
6.75
Graham Parr Clock Face Rec A
B
12
9
3
6.50
Adam Taylor Croft B
B
11
9
2
6.27
Edward Ball Golborne Bowling A
B
12
9
3
5.25
Ron Pickerance Clock Face Rec A
B
13
9
4
5.00
Norman Deakin Croft A
B
11
9
2
4.55
Jack Howarth Clock Face Rec A
B
13
9
4
4.54
Stuart Bloxham Viaduct
B
12
9
3
4.50
Walter Miller Burtonwood B
B
14
9
5
4.29
Noel Parr Clock Face Rec A
B
13
9
4
3.77
Graham Brand St Oswalds
B
13
9
4
2.92

Go to:   Top   Premier   Division A   Division B   Division D

Name
Team
Div
P
W
L
Ave
Jim Billington Golborne Members B
C
12
12
0
9.58
D Hughes Carr Mill B
C
14
12
2
8.21
Neil Lynch Parr Cons
C
14
11
3
6.79
Denis Beard Police B
C
12
11
1
6.67
Colin Jones Haydock CC B
C
12
11
1
6.58
Frank Wakefield Golborne Members B
C
13
11
2
6.38
Peter Smith Haydock CC B
C
13
11
2
4.54
John Williams Parr Cons
C
14
11
3
4.21
Ian Carter Carr Mill B
C
12
10
2
7.58
Alan Lawrenson Vulcan
C
12
10
2
7.17
John McEnvoy St Marys B
C
14
10
4
6.36
Jim Goode St Patricks A
C
13
10
3
4.54
Brian McCraken Golborne Members B
C
13
10
3
4.46
Mike Walsh St Patricks A
C
13
10
3
4.31
Les Hatton Black Horse A
C
15
10
5
3.87
Ian Appleton St Marys B
C
15
10
5
2.93
Dave Holden Carr Mill B
C
13
10
3
2.92
Ron Singleton Carr Mill B
C
14
10
4
1.64

Go to:   Top   Premier   Division A   Division B   Division C

Name
Team
Div
P
W
L
Ave
Terry Reilly Ruskin Sports
D
14
13
1
9.93
Anthony Burrows Eagle & Child Billinge
D
14
12
2
9.00
Jim Burkhill Eagle & Child Rainford
D
14
11
3
6.29
Derick Reynolds Golborne Bowling B
D
12
10
2
7.58
Brian Ellis Burtonwood A
D
13
10
3
6.54
Brian Bonney Ruskin Sports
D
13
10
3
5.69
Kevin Connolly Burtonwood A
D
13
10
3
5.62
John Wells Golborne Bowling B
D
14
10
4
5.31
Geoff Lambert Eagle & Child Rainford
D
13
10
3
4.42
George Montgomery Eagle & Child Billinge
D
14
10
4
3.93
Leslie Greenwood Red Lion
D
11
9
2
7.09
Andrew Eaton St Patricks B
D
11
9
2
6.27
Keith Haskayne Eagle & Child Rainford
D
13
9
4
5.46
Frank Healey Mesnes Park
D
11
9
2
5.45
Malcolm Cotter Red Lion
D
12
9
3
4.42
Dave Rahman Black Horse B
D
11
9
2
3.64
John Stamp Ruskin Sports
D
14
9
5
1.21

Last updated: 20 July 2018